Zubní kámen u psů
Většina chovatelů psů zná problém ukládání zubního kamene na chrupu psů. Zubní kámen nasedá na zuby postupně, jde o proces, který na počátku nezpůsobuje značné problémy, až postupem času nastane stav, kdy zubní kámen způsobí zánět dání s s typickým příznakem - zápach z dutiny ústní - se začne řešit.
Pokud pravidelně navštěvujete veterinárního lékaře, dá se předejít akutním stavům a prevencí udržovat stav zdravého chrupu a zdravých dásní a závěsného aparátu zubů v dutině ústní vaše pejska.
Vzniku zubního kamene předchází ulpívání zubního plaku na zubech v blízkosti dásní - plak zpočátku zůstává v oblasti zubů nad dásní na zubní sklovině, může však vznikat i pod dásní, v obalsti přechodu mezi sklovinou a cementem a ulpívat i tam. Postupně dochází k mineralizaci zubního plaku a následně vznika zubní kámen, který již nemá tak měkkou konzistenci jako plak. Postupně na zubním kamenu ulívá další zubní plak, ten následně mineralizuje a tak se vrstvy zubního kamene na sebe skládají. Součástí plaku kromě dalších součástí jsou bakterie - co se tedy stane? Zubní plak a zejména kámen mechanicky dráždí a ooddaluje dáseň od zubu, začínají působit bakterie a vzniká bolestivý zánět dásně s typickým zápachem z dutiny ústní a následně nechutenstvím pejska. Zánět dásní pak postupuje do hlubších vrstev závěsného aparátu zubu a vzniká zánět periodontu, zuby se začínají viklat, tento proces je již nevratný a zuby je nutné vytahnou.
Kromě toho, že zánět v dutině ústní přináší nechutenství a nepříjemný zápach, je oblast dutiny ústní v takovou chvíli velkým zdrojem infekce do celého organismu a může způsobit další sekundární záněty v oblasti srdce, ledvin a podobně, které si člověk nepřipouští. Proto je nutné stav dutiny ústní sledovat a řešit.
Prevencí je pravidelná péče i chrup psů - kvalitní granule, čištění zubů pomocí veterinární enzymatické zubní pasty a speciálních zubních kartáčků. Vše je u nás na pracovišti k dostání s vysvětlením, jak zuby čistit. Dalším osvědčeným přípravkem k prevenci jsou speciálně upravené mořské řasy, které se sypou 1x denně na potravu a napomáhají k samočištění a rozpouštění zubního plaku.
100% není možné ve většině případech zabránit vzniku zubního kamene, ale pokud budete pravidelně docházet do naší ordinace, kontrola chrupu je součástí základního vyšetření vašeho pejske a lékař vás bude informovat o stavu chrupu pejska a následné péči a léčbě.
Při nahromadění zubního kamene a nejlépe zavčas, ještě před vznikem jakýchkoliv zánětlivých procesů dásní, je řešením odstarnění zubního kamene ultrazvukem na našem pracovišti.
Jak takový zákrok probíhá?
Po domluvě s lékařem naplánujeme termín odstranění zubního kamene. Pejska přijmeme v daný den hned ráno a na lačno - po 12 hodinové hladovce - večer tedy už nedostane najíst, pít samozřejmě může.
Pejsek je při zákroku v narkoze (uspaný), odstranění zubního kamene se provádí velmi šetrným ultrazvukovým přístrojem bez tlaku na zuby, pro přehled v dutině ústní použijeme rozvěrač podle velikosti pejska. Ultrazvukové odstranění zubního kamene se provádí působením ultrazvukových vln současně s chlazením, tudíž nedochází k žádnému poškození zdravých zubů. Pokud při zákroku narazíme na viklající se zub, který je zasažený zánětem závěsného aparátu, zub vytahneme, protože při ponechání viklajícího se zubu v dutině ústní přetrvá zánět dásně, bolestivost a taková oblast je zdrojem další infekce. Po odstranění zubního kamene přeneseme pejska na hospitalizačním oddělení, kde se pod našim dozorem a péčí postupně probere z narkozy.
V tuto chvíli si jej můžete vyzvednout.
Následně vám připravíme léky (pokud je potřeba vzhledem ke stavu dásní), doporučíme postup při prevenci a co nejdelší oddálnení doby vzniku nového zubního kamene. Pejsek po návratu domů dostane napít, večer je vhodná měkčí strava (podle stavu dásní a jak vám doporučíme), druhý den je už připraven do úplně normálního režimu stravy.
Přijďte a připravte pejskům plnohodnotný život se zdravým chrupem.
Dole zuby před odstraněním zubního kamene a stav po odstranění ultrazvukem.